2008-05-07 / Front Page

Candidates are officially off and running

by MCL staff writer

The race is now official, and although a number of the candidates have let you know that they are running, the list is now complete, almost.

If you intended to run for one of the local offices, circuit or state of- fices and your photo isn't above, forget it until next time unless you are running as a Republican or a Non-Partisan official.

The time to pay in to qualify ended at noon last Friday, May 2, at noon. Some of the offices that were up for election have drawn multiple candidates. Some of them have no opposition.

The official local races that candidates qualified for with the Probate Judge are as follows:
Clerk of Court
Randy Brown
Bob Eldridge

Gail Johnson
Jennifer Moore
Kay Phillips Smith
Sheriff
H.E. "Buddy" Glass (I)
Gerald Jenkins
Tax Commissioner
Thad Richardson
Jennifer Grier Williams
State Court Solicitor
Danny C. Griffin (I)
Coroner
Danny B. Sheffield (I) Randy Brown Clerk of Court Randy Brown Clerk of Court
Commissioner Dist. 1
Frankie C. Phillips (I)
Commissioner Dist. 3
David F. Givens
Wallace R. Phillips
Allen Worsley (I)
Commissioner Dist. 5
Jimmy (Bo) Haywood
Howard Small (I)
School Board Dist. 1
Leroy M. Bush (I)
Rodney Bryan
School Board Dist. 3
David Lovering (I)
School Board Dist. 5
Terry Pickle (I)

If the candidate or incumbent candidate does not have opposition, or there is no Republican candidate, he/she is unofficially elected to that office.

One state officer has officially thrown his hat into the ring, State Representative Gerald Greene, and Pataula Circuit District Attorney candidate Craig Earnest.

All of the candidates listed will run in the July 15, Democratic Primary.

Non-Partisan candidates such as judges cannot qualify until June 23. The last day for a nonpartisan candidates to qualify will be at noon, June 27.

Rodney Bryan Board of Education, Dist. 1 Rodney Bryan Board of Education, Dist. 1 If a candidate in any race does not win by over 50 percent, there will be a run-off primary for the two candidates with the highest number of votes on August 5.

The winners of the primaries and the non-partisan candidates will be on the General Election ballot on Tuesday, November 4.

In the November election, the voters do not have to choose which party they vote in and can vote for any candidate of their choice.

Leroy Bush Board of Education, Dist. 1 Leroy Bush Board of Education, Dist. 1 Craig Earnest District Attorney Craig Earnest District Attorney Robert Eldridge Clerk of Court Robert Eldridge Clerk of Court David Givens County Commissioner, Dist. 3 David Givens County Commissioner, Dist. 3 Buddy Glass Sheriff Buddy Glass Sheriff Gerald Greene State Representative Gerald Greene State Representative Danny Griffin State Court Solicitor Danny Griffin State Court Solicitor Bo Haywood County Commissioner, Dist. 5 Bo Haywood County Commissioner, Dist. 5 Gerald Jenkins Sheriff Gerald Jenkins Sheriff Gail Johnson Clerk of Court Gail Johnson Clerk of Court David Lovering Board of Education, Dist. 3 David Lovering Board of Education, Dist. 3 Jennifer Moore Clerk of Court Jennifer Moore Clerk of Court Frankie Phillips County Commissioner, Dist. 1 Frankie Phillips County Commissioner, Dist. 1 Wallace Phillips County Commissioner , Dist. 3 Wallace Phillips County Commissioner , Dist. 3 Kay Phillips Clerk of Court Kay Phillips Clerk of Court Terry Pickle Board of Education, Dist. 5 Terry Pickle Board of Education, Dist. 5 Thad Richardson Tax Commissioner Thad Richardson Tax Commissioner Howard Small County Commissioner , Dist. 5 Howard Small County Commissioner , Dist. 5 Danny SheffieldCoroner Danny SheffieldCoroner Jennifer Williams Tax Commissioner Jennifer Williams Tax Commissioner Allen Worsley County Commissioner- Dist. 3 Allen Worsley County Commissioner- Dist. 3

Return to top